V tomto článku sa nebudeme rozprávať o “domácom kine” v podobe zapnutého televízora v obývačke, popcornu a vankúšov na zemi. Nie. Teraz je reč o miestnosti vyhradenej na súkromné kino z pohodlia domova s plátnom, gaučom a HIFI reproduktormi. Pokiaľ ste sa teda rozhodli investovať do takejto vychytávky, postarajte sa, aby bol zážitok z pozerania naozaj autentický a hodný vášho úsilia. Prečítajte si pár tipov, ako pomôcť šíreniu zvuku vo vašom kúsku domova. 

Zatiahnite závesy

Reč bude o akustike. Práve tá je prekážkou na ceste k dokonalému kinu. Jednou z možností, ako jej šíreniu zabrániť, je zatiahnuť závesy. Možno sa pýtate: Také jednoduché? Áno. Určite to nevyrieši celý problém, no týmto jednoduchým pohybom aspoň trošku pomôžeme šíreniu zvuku z reproduktorov.

Vankúš pred reproduktor

V prípade, že máte podlahy z tvrdého dreva, mohlo by zvuku pomôcť aj čosi iné. Jednou z možností je položiť hocijakú podušku priamo k reproduktoru a uvidíte, čo sa stane.

Knihy, knihy, knihy

Znie to zvláštne, no knihu môžu tiež zjemniť atmosféru v miestnosti. Ak do izby umiestnite knižnicu s knihami, pravdepodobne vám pomôže stlmiť odraz zvuku. A okrem toho, z kina sa mimo vysielacieho času môže stať pohodlná čitáreň.

Hudba

Nové reproduktory zvyknú na začiatku pôsobiť nepríjemné a hlasnejšie, ako sme zvyknutí. Určite sa vám to stalo aj v normálnom kine. Práve preto je skvelé skúšať reproduktory najprv na hudbe. Nemusí to ani byť špeciálna hudba vytvorená na mixpulte, stačí jednoduchá klasika. Aj zo zdravotného hľadiska, započúvajte sa najskôr do jemnej melódie a nalaďte sa na daný reproduktor. 

Aj my ľudia

Presne tak. Aj my sme riešením ťažkopádnej akustiky. Technicky vzaté, ľudia sú tiež dobrí absorbéri. Tak už stačí len zhromaždiť rodinu a priateľov a zábava sa môže začať.