Otázka či patrí pes do bytu alebo nie je zásadnou ak rozmýšľate o psom kamarátovi. Nemusíte sa ale ničoho obávať. V súčasnosti si môžete vybrať spomedzi množstva plemien psov, ktoré sú vhodné práve do mestských bytov. Samozrejme, že ide o menšie plemená, ktoré sú ako stvorené pre bývanie v bytovkách. Samozrejme, že aj tieto psy potrebujú pravidelné venčenie a prechádzky vonku, ale sú tichšie, nepĺznu a hlavne väčšina z nich má rada pohodlie.

S čím počítať ak budete mať psa v byte

Na psa v byte sa kladú iné nároky ako na psa v rodinnom dome. Psa musíte naučiť aby často neštekal, toleroval návštevy v byte, ale aj mnoho ďalších vecí. S čím všetkým by ste mali počítať ak si zaobstaráte psíka do bytu?

Pelech

Vybrali ste si plemeno psíka, kúpili ho a už ho máte doma. Aj keď ste kúpili obojok, vodítko a krmivo nie je to všetko. Budete potrebovať aj pelech, kde bude váš nový spolubývajúci mať svoje súkromie. Psie pelechy sú rôzne a určite nevyberajte len podľa farby.

Ak je pelech pre psa veľký určite v ňom nebude spokojný. Pelech vyberajte hlavne podľa veľkosti psa, mal by mu byť tak akurát, aby sa v ňom mohol pohodlne natiahnuť ale zas aby sa v ňom ani nestratil.

Štekanie

Každý pes šteká, to je fakt, pokiaľ ale bývate v byte snažte sa jeho štekanie obmedziť. Nezabúdajte, že okolo vás bývajú ľudia, ktorých môže časté a dlhotrvajúce štekanie psa rušiť. Pokiaľ chcete so susedmi vychádzať dobre oznámte im, že ste si zaobstarali psíka a poproste ich o pár dní strpenia, kým ho vycvičíte.

Režim správania

Každý pes, ktorý je v byte potrebuje režim. Musí mať svoj vymedzení priestor, kde sa môže pokojne pohybovať, svoje miesto kde si môže nerušene pospať (pelech) a aj pravidelný režim ohľadom kŕmenia a venčenia.

Návštevy

Pes v byte, veľký alebo malý považuje byt za svoje územie a každého, kto do neho vstúpi môže považovať za narušiteľa. Upozornite návštevu dopredu, že máte psíka a psíka naučte, že návštevy musí tolerovať. Aby ste sa vyhli problémom požiadajte priateľov aby vám s tým pomohli. Časom, keď si pes zvykne na návštevy nemusíte sa obávať či na neočakávaných hostí pes nezaútočí.