Z environmentálneho hľadiska je izolácia skvelým stavebným materiálom. Má svoje klady ale aj zápory čo sa týka enviromentality. Na jednej strane je kriticky dôležitá pri šetrení energie budovy a minimalizovaní prenosu tepla. Na druhej strane, mnohé typické izolačné materiály sú vyrábané z fosílnych palív, vyžadujú značnú energiu na výrobu a obsahujú zložky, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie. Z tohto dôvodu sa zdá, že všetky výhody izolácie sú zatemnené ich zlou stranou obsahujúcou znečistenie pre našu planétu.

Alternatívne riešenia

Vedci a výrobcovia izolačných produktov sa zameriavajú na vývoj alternatív fosílnych palív, ktoré poskytujú tepelný výkon bez vysokých emisií alebo negatívnych účinkov na zdravie. Podobne ako zavedené zelené možnosti, ako je celulóza, vlna a recyklovaná denimová izolácia. Technológie zahŕňajú nové biologické produkty a materiály získané z odpadových tokov. To nám naznačuje sľubnú budúcnosť pre tento náročný stavebný materiál.

Izolácia popcornom?

Vedci v Nemecku vyvinuli metódu výroby izolačných dosiek z granulovaného popcornu. Proces poskytuje produkt s dobrou tepelnou izoláciou, požiarnou odolnosťou a vodoodpudivými vlastnosťami. Okrem toho tím tvrdí, že výroba izolácie pre popcorn, ktorú nazývajú Abocorn, sa ľahko a nákladovo efektívne rozšíri na priemyselnú úroveň. Nechce sa vám čakať na nové druhy izolácie? Striekaná izolácia je stále dobrá voľba.

Kuchynský olej a síra

Ďalším riešením je kompozit vyrobený z vlny, síry a vyradeného kuchynského oleja. Táto látka vzniká lisovaním vlnených odrezkov za tepla v kombinácii so spojivom z repkového oleja a síry. Výsledný kompozit vykazuje dobrú tepelnú izoláciu a požiarnu odolnosť a má potenciál bezpečne sa biodegradovať na konci svojej životnosti. Aká je súčasnosť? Viac sa o striekanej izolácií dozviete na: https://www.cizoltech.sk/striekane-pur-izolacie.php.