Jednou z najväčších záhad ľudstva je, ako môžu fungovať firmy či majstri, ktorých predchádza povesť amaterizmu. Odpoveď je jednoduchá – fungujú na základe dôvery. Rovnako ako celá spoločnosť. Ibaže zatiaľ čo dôvera je abstraktný pojem, zle obložená kúpeľňa je až príliš konkrétny a nechcený príklad prehnanej dôvery. Ako sa teda vyhnúť zlým majstrom?

Zatiaľ čo niektoré ľudské činnosti znesú aj istú dávku amaterizmu, stavba domu to zvyčajne nie je. Iste, používanie takej vŕtačky je v princípe jednoduché a na stavbách ich obsluhu zvyčajne zverujú brigádnikom, iné činnosti sú už profesionálnejšie a napríklad zváračky obsluhujú len ľudia, ktorí to naozaj vedia (zvyčajne).

Murárske náradie však berie do ruky kde kto. A tu je práve ten problém. Používať murárske náradie totiž môže každý, hoci nie každý by mal. Zatiaľ čo na používanie spomenutej zváračky existuje formálna skúška a preukaz, na murárske náradie nič také neexistuje. A nie len na murovanie stien. Ani obklad kúpeľne nevyžaduje špeciálny kurz – hoci zvládnuť moderné materiály a zvládnuť ich tak, aby to nakoniec nebolo na hanbu – to si vyžaduje naozaj poriadne schopnosti.

Pri výbere stavebnej partie či majstra sa však nezamerajte len na to, akú prácu dokáže majster či firma odviezť. V prvej fáze sa zamerajte na financie – tie sa totiž aj pri dokonale odvedenej práci môžu stať veľkým problémom. Ťažko sa vám totiž bude argumentovať pri pohľade na dokonale obloženú kúpeľňu.

Vypýtajte si preto viac cenových ponúk od rôznych majstrov a nechoďte po tej najnižšej. Môže to byť len pasca, ktorá má len jeden účel – zachytiť vás – a následne sa náklady budú zvyšovať.
Napríklad tým, že v cenovej ponuke bude cena za meter plochy, ale akosi sa zabudne na ostenia, ktoré sa “potom budú naceňovať zvlášť podľa skutočného stavu” – bohužiaľ, zvyčajne podstatne drahšie. Ak sa chcete vyhnúť finančným stratám a strate nervov, vždy si overte tzv. internetovú povesť majstra či partie. Dobrý majster nebude mať žiadne otázniky. A ak predsa, z jeho internetového vystupovania sa bude dať zistiť, či je to skutočný profesionál.

Svojho vybraného majstra či firmu sa nebojte požiadať o referencie -pokiaľ ich nebude mať uvedené priamo na svojej stránke či Facebooku. Časy, keď si musel stavebník vyberať mačku vo vreci, sú už dávno za nami. A dobrá práca je predsa vizitkou dobrého majstra.