Nikde vo svete nie sú ľudia tak zaistení z pohľadu vlastníctva nehnuteľností, ako v niekdajšom Československu a na Slovensku zvlášť. Možno si poviete, že je to hlúposť, veď mladí majú problém zohnať bývanie. Mladí možno áno, ale stredná generácia je na tom inak.

Kombinácia národnej mentality (môj dom, môj hrad) a nedostatku bytov, ktoré boli v mestách prideľované po 20-ročnej čakacej lehote dala vzniknúť parádnym domom na dedinách. Dvojpodlažným palácom, ktoré sa nečakane začínajú meniť na “mamahotely”. A k tomu ešte každý vlastní dom po starých rodičoch, o ktorý sa nestíha starať. Veď si to len spočítajte: poplatky aspoň za elektrinu, dane, nevyhnutné opravy…
A k tomu tá údržba. Aby človek udržal dom, ktorý nie je trvalo obývaný a často je vzdialený na desiatky kilometrov od trvalého bydliska, na to by bolo ideálne najať si správcu. Inak človek tŕpne po každej búrke a volá známym v dedine, či je s ich nehnuteľnosťou všetko v poriadku, alebo v horšom prípade prosí, či by sa cez strhnutú strechu nedala prehodiť aspoň zakrývacia plachta.

Rovnako je to však s pravidelnou údržbou.

Aj obyčajná základná starostlivosť je aj v lete prácou na celý víkend. Alebo aspoň na sobotu. Veď len pokosenie trávy a vyčistenie od náletových drevín je práca na celý deň. A treba ju opakovať pravidelne. Bohužiaľ, medzi generáciami sa predstava o upravenej záhrade posunula k od troch kosení ročne k pravidelne udržiavanému anglickému trávniku. A aj ručné kosy už vyšli z módy, hoci ručné kosenie je z fyziologického hľadiska veľmi prínosný šport. A tak nám po dedinách každý víkend znejú kosačky. Ešte že v ostatných rokoch nastupujú do útoku elektrické modely.

Neobývaný dom si však vyžaduje aj mimoriadnu údržbu. Napríklad ho treba zazimovať. Vypnúť prívod, prípadne vypustiť a demontovať čerpadlo na vodu a uložiť ho na suché miesto A to sa v starom neobývanom dome hľadá pomerne ťažko. A na jar celý vodovodný systém zasa rozchodiť, aby bol dom aspoň podmienečne obývateľný.
Skutočne, keby bola naša národná mentalita trochu iná, možno by bolo bytových jednotiek dostatok pre všetkých.