Vybrali ste si okrasný betónový plot? Možno bolo pre vás kľúčové súkromie, nepriehľadnosť alebo kvalita takéhoto plotu. Toto však nie sú jediné kritéria, ktoré by mali váš výber ovplyvniť. Je niekoľko vecí, ktoré by kvalitnému betónovému plotu rozhodne nemali chýbať. Tu sú niektoré z nich.  

Tvar a vzhľad

Možno ste sa nad tým nikdy nerozmýšľali, no betónový plot môže mať veľa rôznych podôb. 

Pre predstavu tu máte pár druhov plotov, ktoré sa vyrábajú:

  • plot jednostranný/obojstranný 
  • plot s imitáciou dreva
  • plot s hladkými doskami
  • vzorované/ hladké stĺpy   

Výber plotu by už mal záležať len od vašej preferencie. Mojou radou je, aby ste si začali všímať ploty pri domoch vo vašom okolí. Prípadne sa spýtajte známych, ktorí pred rozhodnutím o výbere plotu stáli a ako sú spokojní so svojím výberom. Obchodník alebo daná predajňa vám bude ponúkať ten najdrahší, no nie vždy je to aj odrazom kvality. Nechajte si preto poradiť.

Ochrana pred hlodavcami

Keďže plot má aj funkciu ochrany pred nežiadanými návštevníkmi, dôležité je myslieť na jeho zasadenie do zeme. Túto funkciu spĺňajú takzvané podhrabové dosky. Vďaka nim sa nielen hlodavce ale ani mačky a psy nedostanú popod plot. Nie sú však podmienkou pri všetkých plotoch a preto si treba dať pozor na ich prítomnosť pri kúpe.

Betónové striešky

Možno to znie absurdne, no jedným zo základných rozdielov je výber betónovej striešky na na plote. Taktiež rozoznávame viacero druhov. Na základe tvaru poznáme:  s rovnou alebo sedlovou hornou hranou. Ďalej ich rozmiestnenie môže byť na rovných múrikoch, rohový častiach múrov, ale ja na konci. No a posledným kritériom je farba. Okrem štandardnej sivej sa vyrábajú aj v hnedej alebo červenej.  Možno to pre vás nie je také dôležité, no keby k tomu prišlo, je dobre vedieť, aké možností máte na výber.