S hľadaním vhodnej izolácie pri budovaní nového domu alebo pri rekonštruovaní toho staršieho sa potrápilo už veľa ľudí. Nie je nič nepríjemnejšie, ako zistenie, že vám z novej či renovovanej stavby počas chladných dní uniká teplo. A to ani nehovorím o prenikaní letných horúčav do vnútra vášho príbytku. Našťastie na trhu existujú hneď dva druhy výhodnej tepelnej izolácie, striekaná a fúkaná. Je len na vás a vašich preferenciách, ktorú si vyberiete. 

Striekaná izolácia 

Tento spôsob izolovania má za sebou už niekoľkoročnú tradíciu. Jedná sa o chemický materiál, z ktorého sa po aplikácii vytvorí tuhá chemická pena. Tá sa delí na mäkkú a tvrdú, podľa miesta, na ktoré bola striekaná izolácia použitá. Mäkká pena je vhodná skôr do interiéru, kvôli prenášaniu vlhkosti. Na druhej strane, tvrdý variant sa používa v exteriéri. Po nastriekaní izolácie môže vzniknúť malé množstvo odpadu po orezaní častí na želaný tvar. 

Pomocou pištole, určenej špeciálne na aplikáciu tejto technológie, nastriekate izoláciu na vami zvolené miesto. Striekaná izolácia je vhodná na všetky druhy povrchu. Po nastriekaní stačí počkať 20 sekúnd. Zaručuje úsporu tepla až 50-70%.

Fúkaná izolácia 

Táto technológia je o niečo novšia. Jednou z jej najväčších výhod je jej zloženie z prírodného materiálu. Toto zloženie umožňuje jednoduchú likvidáciu či recykláciu. Taktiež sa vďaka fúkanej izolácii môžete dostať aj na miesta, ktoré sú pre striekanú izoláciu ťažko prístupné. Proces aplikácie je založený na rozfukovaní materiálu z prístroja, ktorý využíva fúkaný vzduch na správne roznesenie hmoty na miesta určené na zaizolovanie. Na rozdiel od striekanej izolácie však nie je vhodná na všetky druhy povrchu. 

Fúkaná izolácia vďaka hrúbke 250-300mm kvalitne zabraňuje výmene tepla. Úspora tepla je v tomto prípade 30-50%.