Ak uvažujete nad kúpou psej búdy alebo domčeku pre mačky, týchto pár tipov vám s výberom určite pomôže.

Je búda pre psa potrebná?

Ak máte väčšieho psa, ktorého nechcete nechávať spať vo svojej posteli, ideálne je mu na dvore vytvoriť psiu búdu, ktorá je špeciálne navrhnutá pre psy na spanie. Psie búdy môžu byť vyrobené z dreva, prípadne môžu byť vyrobené z kovu pre väčšiu odolnosť. Veľkosť psej búdy závisí od veľkosti vášho psa, ale ak plánujete vášmu štvornohému miláčikovi dopriať čo najviac pohodlia, môžete mu zriadiť búdu väčšiu a vystlať ju pohodlnými vankúšmi či dekami. Dávajte však pozor na to, aby búda pre psa nebola zároveň príliš veľká, a aby z nej neunikalo vytvorené teplo.

Psiu búdu môžete ideálne umiestniť vedľa steny na náradie, aby vám na záhrade nezaberala viac priestoru ako je potrebné. Ak ste ju navyše postavili tak, aby s ňou ladila, bude to vyzerať esteticky potešujúco.

Vonkajšie domčeky pre mačky

Ak máte zároveň mačku, ktorú nechcete mať doma kvôli nábytku alebo chlpom, môžete jej taktiež postaviť domček pre mačku. V zime mačky, ktoré žijú alebo sa hrajú vonku, čelia mrazivým teplotám, vetru a vlhkému počasiu. Aj keď sa poveternostné podmienky, ktoré mačka môže tolerovať, líšia v závislosti od veku, typu srsti a určitých zdravotných stavov, mačky sú náchylné na omrzliny a podchladenie rovnako ako ľudia.

Dobre navrhnuté, izolované domčeky pre mačky dokážu udržať mačkovité šelmy v teple a suchu aj v tých najhorších podmienkach. Existuje viacero faktorov, ktoré by mal dobrý vonkajší domček pre mačky spĺňať, ako je napríklad vodeodolnosť či tvar a veľkosť domčeku.

Dobrý vonkajší dom pre mačky by mal mať dostatok izolácie a byť vodotesný. Mačka by mala mať dostatok miesta, aby mohla stáť a otáčať sa, ale nie príliš veľa miesta, aby mohla prechladnúť. Pre väčšie teplo odporúčajú odborníci domčeky pre mačky s jednými dverami a vybavenie interiéru slamou, ktorá nezadržiava vlhkosť ako látka alebo vlna.

Ideálnym je aj šikmý prístrešok z A-rámu, ktorý je vyrobený zo smrekového dreva a obložený kvalitnou plastovou fóliou na hydroizoláciu. Asfaltom pokrytá markíza nad vchodovými dverami chráni pred dažďom a snehom.

Či už teda zvažujete kúpu psej búdy, alebo domčeku pre mačky, dúfame, že tieto základné informácie vám pri výbere pomôžu.