Každý domáci maznáčik potrebuje svoje miesto. Miesto, kde ho nebude nikto rušiť, miesto, kde nebude prekážať keď budete chodiť po byte ale hlavne miesto, ktoré bude len a len jeho. Ak bývate v rodinnom dome týmto miestom je pre psa búda. Pokiaľ ale bývate v byte mali by ste mať pelech. Vybrať správny pelech pre psa nie je náročné. Ako na výber pelechu pre psov?

Materiál

Ak sa rozhodnete vyberať pelech pre psa podľa materiálu nájdete ich v ponuke viac. Pelech môže byť z plyšu, textílie, nylónu alebo plastu. Plastové pelechy sa síce ľahko udržujú a majú aj dlhú životnosť, pre psa ale nie sú pohodlné (sú tvrdé). Preto by ste si k nim mali zaobstarať aj mäkkú výstelku.

Výborné peliešky pre psov sú z nylónu, ktorý je odolný voči prieniku vody a aj voči pazúrikom psa. Ľahko sa umývajú a udržujú v čistote. Pozor si dajte na pelech z plyšu. V tomto materiály sa držia chlpy a jeho údržba by tak bola náročnejšia.

Je jedno či si zaobstaráte pelech pre psa sivý, modrý alebo zelený, dôležité je aby sa dal ľahko udržiavať.

Veľkosť

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý pri výbere peliešku musíte zobrať do úvahy je jeho veľkosť. Kým niektorý pes rád spáva alebo oddychuje stočený do klbka ďalší sa zas rád vystrie. Darmo budete mať doma nádherný pelech pre psa ružový ak sa do neho vaša psia slečne nezmestí, alebo v ňom bude úplne stratená.

Dnes nájdete pelechy v rôznych veľkostiach. Od 40×50 cm po 120×80 cm. Malé peliešky sú vhodné pre malých psov ale aj mačky. Do tých najväčších sa pohodlne zmestia aj veľkí domáci maznáčikovia ako bernardín, nemecký ovčiak či doberman.

Tvar

Tvar pelechu môžete prispôsobiť návykom psa. V okrúhlom pelechu sa môže pekne stočiť do klbka, v obdĺžnikovom si zas môže pohodlne vystrieť labky. Ideálnym kompromisom tvaru pelechu je ovál, kde si môže pes ľahnúť ako chce. Pokojne sa môže stočiť do klbka a ak bude chcieť má v ňom aj dostatok priestoru na natiahnutie labiek.