Nech si hovorí kto chce, čo chce, chémia je tou vedou, ktorá robí náš život pohodlnejším každým jedným dňom. Každý deň sa objaví ľadový čaj alebo čokoláda s novou príchuťou. Alebo si vďaka umelým sladidlám môžeme dopriať o čosi viac tých pôvodných chutí  – a to bez prírastku na hmotnosti.

Ale sú aj podstatne pragmatickejšie chemické vynálezy. Taký asfalt napríklad znamenal dokonalý prelom. Živicový bitúmen, v podstate vedľajší produkt  zo spracovania ropy sa po zmiešaní so štrkom a vápencovou múčkouzmení na hladučkú cestu – samozrejme, po riadnom povalcovaní. Už žiadne mačacie hlavy v mestách a blatové či prašné cesty mimo nich. Zázrak chémie. A ten istý bitúmen je možné použiť ako izoláciu alebo strešnú krytinu.

V zime zasa chémia pomáha udržiavať tieto asfaltové cesty zjazdné aj v tých najhorších podmienkach. Posypová soľ zachránila možno rovnaké množstvo životov ako zimné pneumatiky. Apropo, pneumatiky – zimná, letná a celoročná zmes sú tiež výsledkom práce chemikov. A keď hovoríme o pneumatikách… Pamätá si niekto ešte starý spôsob lepenia defektov? Že nie? Bezdušové pneumatiky urobili záplatovému lepeniu amen. Dnes je pomocou lepidla a gumového červíka defekt opravený prakticky ihneď.

A podobný efekt dosahuje aj lepidlo Mamut. Pomocou polyméru s okamžitou fixáciou, ktorý vytvrdzuje vulkanizáciu vzdušnej vlhkosti, vytvorí pevný a pri tom pružný spoj, ktorý je odolný voči vode a počasiu. Môže sa používať v interiéri aj exeriéri, nevadí mu vlhkosť ani vibrácie. A na rozdiel od lepidla na pneumatiky je univerzálny. Je s ním možné lepiť oceľ, hliník, meď, olovo, sklo, plasty, betón, keramiku, drevo, tehly… atď. Jedinou drobnou nevýhodou je nutnosť použitia vytláčacej pištole. Ale je to len malá a drobná nevýhoda. Pištoľ sa totiž isto ovláda jednoduchšie a bezpečnejšie ako napríklad priamočiara píla.