S olejmi sa v kuchyni stretávame takmer každý deň. Ich používanie je nevyhnutné a my máme na výber spomedzi viacerých rastlinných olejov. Ľudia bývajú často zmätení, ktorý olej by mali pri varení používať a aké sú medzi nimi rozdiely. Okrem toho, že si predstavíme niektoré všeobecné údaje o rastlinných olejoch, si aj vysvetlíme, kam dávať prepálený kuchynský olej.
Zloženie olejov
Dôležité je uvedomiť si jeden základný fakt. Nenasýtené tuky, nazývané aj esenciálne mastné kyseliny sú prospešnejšie než nasýtené tuky. Medzi tieto potrebné tuky patria napríklad omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
V bežnej západnej kuchyni človek počas dňa prijme dostatočné množstvo omega-6 mastných kyselín. Žiaľ, pri omega-3 mastných kyselinách tomu tak nie je. Najvyšší podiel týchto kyselín sa nachádza v oleji z chia semienok. Na druhom mieste je ľanový olej.
Na druhej strane, najväčší podiel nežiaducich, nasýtených tukov sa nachádza v palmovom, dyňovom a olivovom oleji.
Pri výbere a konzumácii oleja treba mať komplexný pohľad na zloženie. Olej z chia semienok sa môže zdať ako najlepšie riešenie, ale chia semienka patria medzi tzv. nové potraviny a je pri nich uplatňovaný princíp predbežnej opatrnosti.
Ľanový olej je vhodný najmä pre studenú kuchyňu, kvôli jeho náchylnosti k oxidácii.
Ako najvhodnejší vychádza olej repkový. Podľa odborníkov jedna porcia 10 g dodá asi 40 % požadovaného denného množstva omega-3 mastných kyselín. Obsahuje aj dostatočné množstvo omega-6 mastných kyselín a nasýtené tuky sa držia na prijateľnej hladine.
Čo s použitým olejom?
Zber kuchynského oleja je už dlhšie známou praxou. Nádoby na kuchynský olej sú k dispozícii pre každú domácnosť. Môžete si vybrať 20, 40, 50 alebo 1000 litrovú nádobu, podľa vašej spotreby. Po naplnení nádoby príde oprávnené vozidlo, ktoré ju pre vás vyčistí a vy môžete ďalej separovať.