Keď sa povie Kia väčšine z nás príde na um veľká automobilka v Tepličke nad Váhom, pri meste Žilina. S príchodom firmy na naše územie sa o automobily tejto značky zvýšil u nás záujem a dnes sa radí medzi obľúbené značky nie len Slovákov. Vedeli ste ale, že táto spoločnosť začínala s výrobou bicyklov a motoriek? Chcete sa dozvedieť viac zaujímavosti o Kia Motors?

Názov automobilky

Názvy spoločností väčšinou niečo znamenajú a inak tomu nie je ani v prípade automobilky Kia. Názov sa skladá v podstate z dvoch slov „Ki“ a „A“. Ki znamená niečo ako vstať alebo vyjsť a slovo A je výraz pre východ alebo Áziu. Kia by sa tak dala preložiť ako „Prichádzajúci z Ázie“.

História

Kia je najstarším závodom v Južnej Kórei. Vznikla ešte v roku 1944. Zo začiatku vyrábala bicykle a neskôr, v roku 1957 začala s výrobou motoriek v licencii od Hondy. K výrobe osobných automobilov sa spoločnosť dostala až v roku 1974. Len na Slovensku vyrába/vyrábala 15 rôznych modelov. Medzi najúspešnejšie a aj najobľúbenejšie modely patria Kia Ceed, Kia Niro, či aj nový model Kia EV6.

A keď sme pri modeloch. Zaujímavým modelom, ktorý Kia Mortors v minulosti vyrábala bol model T – 600. Išlo o trojkolesové nákladné auto, ktoré dizajnom pripomínalo loď.

Ocenenia z celého sveta

Kia získala viac ako 500 ocenení po celom svete čo svedčí o jej bezpečnosti, spoľahlivosti a kvalite. Ocenenia získala aj za dizajn.

Výroba

V súčasnosti má Kia 14 výrobných závodov v ôsmych krajinách (okrem Austrálie). Automobilka pri Žiline pokryje viac ako 53% európskeho dopytu po automobiloch tejto značky.

Pápež František

Pri návšteve Južnej Kórei bola pre pápeža Františka pripravená limuzína. Pápež dal ale prednosť autu značky Kia Soul a prepravoval sa ňou počas celej návštevy Južnej Kórei.

Hyundai Motor Group

V roku 1997 vyhlásia Kia, ktorej vlastníkom bol v tom čase Ford, bankrot. V tom istom roku odkúpil koncern Hyundai Motor Group 51% podiel a je tomu tak doteraz.