Väčšina ľudí v záujem bezpečnosti siaha po bežných kamerových systémoch, ktoré snímajú buď okolie nehnuteľnosti alebo jej interiér. Pokiaľ ale nehnuteľnosť často nevyužívate ako napríklad chatu alebo chalupu môžete využiť aj termovíziu. Tá vám umožní sledovať čo sa u vás deje nie len cez deň ale aj v noci, keď takmer nič nevidieť. Čo je termovízia a aké má využitie?

Čo je termovízia

Pod pojmom termovízia sa ukrýva zariadenie, ktoré sníma infračervené žiarenie sledovaného objektu/bytosti. Infračervené žiarenie sa nazýva aj tepelné žiarenie, takže zariadenia s termovíziou vám zobrazia teplotne rozdielne objekty. Vďaka tomu môžete celkom jasne vidieť sledovaný objekt za tmy, šera, v hmle, hustom daždi či neprehľadnom teréne. Zariadenia na snímanie infračerveného žiarenia môžete rôzne využiť.

Využitie termovízie

Možno si to ani neuvedomujete ale termovízie majú množstvo využití.

Poľovníci, horári – často ich využívajú poľovníci pri sledovaní zvierat. Keďže fungujú cez deň aj v noci používajú sa ako fotopasce ale aj pri poľovačkách, kedy termovízia umožní sledovať zviera aj v hustom poraste či pri nepriaznivom počasí.

Stavebníctvo – v stavebníctve sa termovízie využívajú pri vyhľadávaní tepelných mostov a únikov tepla z budov. Termovízie zaznamenávajú teplotné rozloženie objektu a výsledok prevedú do obrazu. Na základe týchto meraní je jednoduché zistiť kade k úniku tepla dochádza. Ak sa vám zdajú vaše účty za teplo každým rokom vyššie a vyššie môžete si dať skontrolovať nehnuteľnosť a zistiť kade vám teplo uniká z interiéru.

Bezpečnosť – Veľké využitie majú termovízie pri kontrole a monitorovaní objektov. Nemusí ísť len o domácnosť, chatu alebo chalupu ale pokojne ich využijete aj pri monitorovaní kancelárií, priemyselných hál a ďalších objektov.

Hľadanie nezvestných osôb – stratené osoby ale aj zvierat môžete prostredníctvom termovízie nájsť takmer v akomkoľvek teréne za dňa alebo aj v noci. Keďže zariadenie sníma teplotu nestane sa, že hľadanú osobu v teréne prehliadnete.