Vybudovanie plota – aspoň toho jednoduchého – pletivového – môže byť víkendovým projektom. Samozrejme, pokiaľ máš všetko potrebné poruke. Naozaj – ak všetko pôjde rýchlo, začnete v piatok popoludní a v nedeľu už nebude čo robiť.

Úplne ideálne je však začať s rozpočtom o čosi skôr a nakúpiť potrebný materiál. Je treba spočítať počet stĺpikov – jeden stĺpik na plot by mal byť umiestnený približne každých 2,5 metra. Samozrejme, počítať treba začať od rohov a rozpočítať všetko tak, aby boli medzery medzi stĺpikmi rovnaké.

V rohoch treba navyše počítať aj so vzperami, ktoré budú pôsobiť ako protitlak váhe pletiva. Vzpery by sa mali umiestňovať aj každých 25 metrov, čo je zároveň vzdialenosť, v ktorej by mali byť umiestnené napináky napínacích drôtov. Celú dĺžku plota treba vynásobiť troma a k vypočítanej potrebnej dĺžke napínacích drôtov ešte pridať nejakú rezervu.
Dobrá správa je, že vďaka kompaktným rozmerom balov sa ohradové pletivo zmestí aj do väčšieho kombíka.

A ak použijete namiesto betónových pätiek zemné skrutky (sú dlhé cca 55 centimetrov, oceľové a skrutkujú sa do zeme pomocou tyče či roxoru), možno nebude veľmi potrebná ani miešačka na betón. V exponovaných podmienkach, najmä na rohoch a pri osádzaní vzpier však istý objem betónu zrejme potrebný bude.

Plot vždy začíname vymeriavať v rohoch, resp. na jeho koncoch. Od koncov si natiahneme šnúru, pomocou nej vyznačíme celú líniu budúceho plota a vykopeme jamy na pätky – prípadne zavŕtame skrutky a osadíme stĺpiky. Azda netreba pripomínať, že nehľadiac na sklon svahu musí byť každý stĺpik na plot osadený zvislo.

Po vytuhnutí betónu môžeme natiahnuť napínacie drôty. Každých 25 metrov by sme mali umiestniť napináky drôtu a drôty riadne natiahnuť. Až na napnuté drôty zavesíme pletivo. Hore a dole stačí upevnenie pomocou zaháknutia do pletiva, ale na strednom drôte musíme použiť viazací drôt. Nakoniec už len založiť na stĺpiky krycie čiapočky. Jednoduché, nie?