Žijeme v dobe modernej techniky, kedy pojmy ako mixpult, alebo powerbanka, všetci  dobre poznáme. To isté sa týka aj reproduktorov. Ide o predmet pre nás tak bežný, že nám ani nenapadne sa zamýšľať, ako sme sa k nemu dostali. 

Kto prvý prišiel s nápadom reproduktora?

Ako prvý to bol práve Johann Philipp Reis, ktorý v roku 1861 nainštaloval nainštaloval do svojho telefónu elektrický reproduktor. Vďaka nemu sa mohli prenášať tlmenú reč a aj čisté tóny. 

Druhým dôležitým menom je známy Alexander Graham Bell. Ten si dal patentovať elektrický reproduktor (1876), ktorý v telefóne prenášal zrozumiteľnú reč. 

Po týchto dvoch pánoch sa ešte na vývoji podieľali aj Ernst Siemens a Horace Short, no praktické sa stali až okolo roku 1912. 

Kde sa dali reproduktory v tej dobe nájsť?

V dvadsiatych rokoch 20. storočia sa používali v rádiách, v gramofónoch a v divadlách. Neodmysliteľnú úlohu zohrávali aj pri verejnom ozvučení.  Napriek zapojeniu tohto vynálezu do bežného živote, v tej dobe asi ešte ani nemali predstavu o HIFI reproduktoroch, aké používame dnes.

A teraz pár zaujímavých faktov

  • Najdrahší reproduktor na svete stojí neuveriteľných 325 000$ čo je v prepočte približne 286 150€ . Volá sa Acapella Spharon Excalibur a pochádza z Nemecka.   
  • Najhlasnejší Bluetooth reproduktor sa volá The Soundboks a dosahuje hlasitosť 126dB, čo nie je ďaleko od hlasitosti štartujúceho prúdového lietadla. Pre predstavu, v kine sa dosahuje hlasitosť okolo 105 dB, čo už vie byť na dlhý čas nepríjemné. V domácom kine by ste si to takto nahlas určite nepustili. No tento reproduktor, dokáže vylúdiť zvuk ešte omnoho hlasnejší. To je sila, čo?
  • Najmenší bezdrôtový reproduktor – Pebble, je dokonca menší, ako golfová loptička. Váži menej, ako 35 gramov.